Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Window AC (FRWF50)
key specs
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star5 Star
TypeSplitWindow
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 230VAC 230 V, 50 Hz
Power Consumption785.67 kW1133 W
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm66 cm x 43 cm x 74.5 cm
TechnologyDew Clean Technology-
general
BrandDaikinDaikin
Model1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)1.5 Ton 5 Star Window AC (FRWF50)
Model NameFTKM50UV16U+RKM50UV16UFRWF50
TypeSplitWindow
Capacity1.5 Ton1.5 Ton
Star Rating5 Star5 Star
BEE Rating Year20212020
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5280 W5050 W
CompressorTwin Rotary CompressorRotary
RefrigerantR - 32-
DehumidificationYesNo
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
Technology UsedDew Clean Technology-
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm66 cm x 43 cm x 74.5 cm
Indoor Unit Weight9.5 kg56 kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm-
Outdoor Unit Weight21.5 kg-
performance features
Indoor Noise LevelLow - 38 dB-
Cooling Coverage Area111-150 sq.ft-
ISEER5.2 W/W-
power features