Compare Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)
Compare Daikin 1.8 Ton 4 Star Inverter Split AC (DTKL60UV16U)
key specs
Capacity1.5 Ton1.8 Ton
Star Rating5 Star4 Star
TypeSplitInverter Split
Condenser CoilCopperCopper
Power RequirementAC 230VAC 230V, 50Hz
Power Consumption785.67 kW1950 W
Dimensions88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm98 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
TechnologyDew Clean TechnologyInverter Technology
general
BrandDaikinDaikin
Model1.5 Ton 5 Star Split AC (FTKM50UV16U+RKM50UV16U)1.8 Ton 4 Star Inverter Split AC (DTKL60UV16U)
Model NameFTKM50UV16U+RKM50UV16UDTKL60UV16U
TypeSplitInverter Split
Capacity1.5 Ton1.8 Ton
Star Rating5 Star4 Star
BEE Rating Year20212022
ColoursWhiteWhite
Cooling Capacity5280 W6000 W
CompressorTwin Rotary CompressorRotary Compressor
RefrigerantR - 32R - 32
DehumidificationYesYes
Condenser CoilCopperCopper
Remote ControlYesYes
Technology UsedDew Clean TechnologyInverter Technology
dimensions
Indoor W x H x D88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm98 cm x 29.8 cm x 22.9 cm
Indoor Unit Weight9.5 kg14 kg
Outdoor W x H x D84.5 cm x 59.5 cm x 30 cm103.5 cm x 59.5 cm x 30 cm
Outdoor Unit Weight21.5 kg40 kg
performance features
Indoor Noise LevelLow - 38 dB-
Cooling Coverage Area111-150 sq.ft-
ISEER5.2 W/W4 W/W
Panel Display-Yes
power features