Ogeneral 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (ASGA18BUTA-B)
vs
Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
115 cm x 34 cm x 28 cm
Power Consumption
1315 W
general
Brand
Ogeneral
Daikin
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (ASGA18BUTA-B)
1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Model Name
ASGA18BUTA-B
JTKJ50TV16U
Type
Capacity
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling Capacity
5300 W
5000 W
Compressor
Rotary Compressor
Refrigerant
R - 32
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
115 cm x 34 cm x 28 cm
Indoor Unit Weight
16 kg
Outdoor W x H x D
94 cm x 78.8 cm x 32 cm
Outdoor Unit Weight
53 kg
performance features
ISEER
3.9 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
1315 W