Ogeneral 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMAA B) vs Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Ogeneral 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMAA-B)
vs
Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.5 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Split
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
1068.27 W
1315 W
Dimensions
107.8 cm x 32.5 cm x 24.6 cm
general
Brand
Ogeneral
Daikin
Model
1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMAA-B)
1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Release date
March 1, 2024
Model Name
ASGA18BMAA-B
JTKJ50TV16U
Type
Capacity
Star Rating
3 Star
5 Star
Colours
White
White
Cooling Capacity
5300 W
5000 W
Compressor
Hyper Tropical Compressor
Refrigerant
R - 32
Condenser Coil
Remote Control
Yes
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
107.8 cm x 32.5 cm x 24.6 cm
Indoor Unit Weight
58 kg
performance features
Indoor Noise Level
High - 34 dB
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
1068.27 W
1315 W