Ogeneral 1.8 Ton 5 Star Inverter Window AC (AXGB22CHAA-B)
vs
Daikin 1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.8 Ton
1.5 Ton
Star Rating
5 Star
5 Star
Type
Inverter Window
Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
66 cm x 42.8 cm x 77 cm
Power Consumption
1315 W
general
Brand
Ogeneral
Daikin
Model
1.8 Ton 5 Star Inverter Window AC (AXGB22CHAA-B)
1.5 Ton 5 Star Split AC (JTKJ50TV16U)
Release date
November 14, 2023
Model Name
AXGB22CHAA-B
JTKJ50TV16U
Type
Inverter Window
Split
Capacity
1.8 Ton
1.5 Ton
Star Rating
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling Capacity
6300 W
5000 W
Compressor
Rotary Compressor
Refrigerant
R - 32
Operating Modes
Auto Mode, Cool Mode, Dry Mode, Fan Mode
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
66 cm x 42.8 cm x 77 cm
Indoor Unit Weight
52.45 kg
performance features
ISEER
3.5 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Power Consumption
1315 W