Haier 32 Inch LED HD Ready Smart TV (LE32W400G) vs Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Haier 32 Inch LED HD Ready Smart TV (LE32W400G)
vs
Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
58.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
72.5 cm x 42.7 cm x 18.2 cm
Resolution Standard
HD-Ready
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Haier
Model
32 Inch LED HD Ready Smart TV (LE32W400G)
58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Model Name
LE32W400G
LE58K6600HQGA
Display Size
32 inch
58 inch
Screen Type
Color
Grey
Resolution (pixels)
1366x768
3840x2160
Resolution Standard
HD-Ready
4K
Smart TV
Launch Year
2025
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
February 24, 2021
Series
K-series
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
72.5 cm x 42.7 cm x 18.2 cm
Weight (without stand)
3.7 Kg
Width x Height x Depth (with stand)
72.9 cm x 47.9 cm x 26.3 cm
Weight (with stand)
4.95 kg
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
250 lumens
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
16 W
Supported Audio Formats
Mp3, warp
Speaker Type
Stereo Speakers
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)
smart tv features
Graphic Processor
Mali G31 MP2
RAM
1.5GB
Storage Capacity
8GB
Operating System
Android
Android Based
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
App Store Type
Google Play
remote control features
Battery Type
AAA
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Vivo and iQOO Smartphones
Sony Xperia 1 VIII Design Surfaces Online Ahead of May 13 Launch
India's Smartphone Market Reportedly Declined 4.1 Percent in Q1 2026
Here's When the Realme 16T 5G Will Launch in India
Sony Bravia 3II Series Debuts in India With a 120Hz 4K Display: See Prices