Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT) vs Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Haier 43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT)
vs
Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
43.00-inch
58.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Haier
Model
43 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (43S800QT)
58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
Model Name
43S800QT
LE58K6600HQGA
Display Size
43 inch
58 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Grey
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Launch Year
2024
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
February 24, 2021
Series
K-series
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
24 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
Speaker Type
Stereo Speakers
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)