Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA) vs Micromax 42 Inch LED HD Ready TV (42LK316)
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
vs
Micromax 42 Inch LED HD Ready TV (42LK316)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
50.00-inch
42.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1115.2x60x642
986 x 600 x 58 mm
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android Based
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Haier
Micromax
Model
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
42 Inch LED HD Ready TV (42LK316)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE50K6600HQGA
42LK316
Display Size
50 inch
42 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Smart TV
Yes
No
Series
K-series
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
3D
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1115.2x60x642
986 x 600 x 58 mm
Weight (without stand)
10.9
18 Kg
Width x Height x Depth (with stand)
1115.2x231.1x704
986 x 657 x 250 mm
Weight (with stand)
11.2
21 Kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Wi-Fi Type
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Sound Technology
SRS Sound System
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play
video features
Aspect Ratio
16:9
Brightness
Brightness: 400
Contrast Ratio
Dynamic Ratio: 3000000:1
power features
Power Consumption
80 W