| key specs |
| Display | 55.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 122.8 cm x 71.8 cm x 8.3 cm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Resolution Standard | 4K | 4K |
| OS | Android | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| general |
| Brand | Haier | LG |
| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (H55M90EUX) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) |
| Model Name | H55M90EUX | 49UH770T |
| Display Size | 55 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Grey | Black |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 3840x2160 |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Series | M90E | - |
| Launch Year | 2024 | 2016 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 | - |
| Curve TV | - | No |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 122.8 cm x 71.8 cm x 8.3 cm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Weight (without stand) | 14.4 kg | 13.4 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 122.8 cm x 74.7 cm x 25.4 cm | 1102 mm x 695 mm x 263 mm |
| Weight (with stand) | 18 kg | 15.4 kg |
| Stand Type | Tabletop | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 3 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Wi-Fi Type | - | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | - | Yes |
| Ethernet (RJ45) | - | 1 |
| RF Connectivity Input | - | 1 Rear |
| Component In (RGB Cable) | - | Component Input Y, Pb, Pr + Audio: 1 Rear |
| video features |
| Brightness | 4453.8 Lumens | - |
| View Angle | 178 Degree | - |
| Digital Noise Filter | Yes | - |
| Aspect Ratio | 16:09 | 16:9, Just Scan, Original, Full Wide, 4:3, 14:9, Cinema Zoom 1, Zoom |
| Refresh Rate (Hz) | 144 | 200 |
| Supported Video Formats | MP3, MP4 | - |
| Picture Engine | - | Triple XD Engine |
| audio features |
| Number of Speakers | 3 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Atmos | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Surround Sound | Surrounding Sound | Ultra Surround |
| Speaker Output RMS | 50 W | 20 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC | - |
| smart tv features |
| Graphic Processor | ARM Advanced Multi-Core Mali G52 | - |
| RAM | 3GB | - |
| Storage Capacity | 32GB | - |
| Operating System | Android | - |
| power features |
| Power Consumption | - | 105 W, 0.3 W (Standby) |