Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U) vs TCL 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43P6US)
Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U)
vs
TCL 43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43P6US)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1237 x 779.5 x 238.5
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
4K
OS
Linux
general
Brand
Haier
TCL
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U)
43 Inch LED Ultra HD (4K) TV (43P6US)
Model Name
LE55Q9500U
43P6US
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
No
No
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
3D
Series
P6
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1237 x 779.5 x 238.5
Weight (without stand)
17Kg
Width x Height x Depth (with stand)
237 x 779.5 x 238.5
73 cm x 48 cm x 18 cm
Weight (with stand)
17Kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Video (Y / Pb / Pr): 1
Wi-Fi Type
Inbuilt
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
16 W
Speaker Type
Integrated Speakers Box
Sound Technology
Dolby Audio
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
160 W, 1 W (Standby)
80 W, 0.5 W (Standby)