Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U) vs Vu 40 Inch LED Full HD TV (40D6575)
Haier 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U)
vs
Vu 40 Inch LED Full HD TV (40D6575)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
40.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1237 x 779.5 x 238.5
902 mm x 523 mm x 86 mm
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
general
Brand
Haier
Vu
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (LE55Q9500U)
40 Inch LED Full HD TV (40D6575)
Model Name
LE55Q9500U
40D6575
Display Size
55 inch
40 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Yes
No
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
4K
Full-HD
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
3D
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1237 x 779.5 x 238.5
902 mm x 523 mm x 86 mm
Weight (without stand)
17Kg
8.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
237 x 779.5 x 238.5
902 mm x 563 mm x 204 mm
Weight (with stand)
17Kg
10.5 kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Video (Y / Pb / Pr): 1
1 Component / Y, Pb Cb, Pr Cr
Headphone Jack
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
16 W
Sound Technology
True surround sound
power features
Power Consumption
160 W, 1 W (Standby)
74 W, 0.1 W (Standby)