Haier 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (55H6E) vs Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Haier 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (55H6E)
vs
Haier 50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
50.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
122.6 cm x 71.9 cm x 8.4 cm
1115.2x60x642
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android Based
Smart TV
Brand
Haier
Haier
Model
55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (55H6E)
50 Inch 4K HDR TV (LE50K6600HQGA)
Model Name
55H6E
LE50K6600HQGA
Display Size
55 inch
50 inch
Screen Type
QLED
LED
Color
Grey
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
H6E
K-series
Launch Year
2025
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
February 24, 2021
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
122.6 cm x 71.9 cm x 8.4 cm
1115.2x60x642
Weight (without stand)
10.7 kg
10.9
Width x Height x Depth (with stand)
122.6 cm x 77.2 cm x 27.5 cm
1115.2x231.1x704
Weight (with stand)
11 kg
11.2
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
video features
Brightness
1096.32 Lumens
View Angle
178 Degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
30 W
Supported Audio Formats
MP3, AAC
Speaker Type
Stereo Speakers
power features
Power Consumption
179.58 kWh, 0.5 W (Standby)