Haier 58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
vs
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
58.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
QLED
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Tizen
Smart TV
Yes
Yes
Dimensions
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
general
Brand
Haier
Samsung
Model
58 Inch 4K HDR TV (LE58K6600HQGA)
55 Inch QLED Ultra HD (4K) TV (The Frame QA55LS03RAKXXL)
Release date
February 24, 2021
Model Name
LE58K6600HQGA
QA55LS03RAKXXL
Display Size
58 inch
55 inch
Screen Type
LED
QLED
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
K-series
The Frame
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
0.5
Color
Black
3D
No
Curve TV
No
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
Ethernet (RJ45)
1
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo Speakers
Speaker Output RMS
40W
remote control features
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Operating System Present
Android 9.0
Operating System
Android Based
Tizen
App Store Type
Google Play
Processor
Quantum
Supported App - Hotstar
Screen Mirroring
video features
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
120
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
123.5cm x 70.78cm x 4.25cm
Width x Height x Depth (with stand)
123.5cm x 75.07cm x 20cm
power features
Power Consumption
155W, 0.5W (Standby)