Haier 85 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (85S800QT) vs Xiaomi X Pro QLED 2025 (43 Inch)
Haier 85 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (85S800QT)
vs
Xiaomi X Pro QLED 2025 (43-Inch)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
85.00-inch
43.00-inch
Screen Type
QLED
QLED
Dimensions
189 cm x 109.2 cm x 9.6 cm
957x72x563mm
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android
Android
Smart TV
Brand
Haier
Xiaomi
Model
85 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (85S800QT)
X Pro QLED 2025 (43-Inch)
Model Name
85S800QT
Xiaomi X Pro QLED 2025 Smart TV
Display Size
85 inch
43 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Smart TV
Series
S800
X Pro QLED
Launch Year
2024
Power Consumption Standby (W)
0.5
Release date
April 10, 2025
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
189 cm x 109.2 cm x 9.6 cm
957x72x563mm
Weight (without stand)
32 kg
5.9
Width x Height x Depth (with stand)
189 cm x 116 cm x 38.4 cm
957 x211 x599mm
Weight (with stand)
44 kg
8.2
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Digital Audio Output
Wi-Fi Type
Dual Band
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Ethernet (RJ45)
Headphone Jack
video features
Brightness
350
View Angle
178 Degree
178 degree
Digital Noise Filter
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Supported Video Formats
MP3, MP4
Picture Engine
Vivid Picture Engine 2
HDR Support
HDR10+, Dolby Vision
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
Dolby Digital, Dolby Atmos
Dolby Audio, DTS Virtual, DTS: X
Surround Sound
Surrounding Sound
Speaker Output RMS
50 W
30
power features
Power Consumption
0.5 W (Standby)