Haier H5E Series vs Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA)
Haier H5E Series
vs
Haier 75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Haier H5E Series
key specs
Display
43.00-inch
75.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
958 mm x 562 mm x 91mm
1673.5x74.5x960.7
Resolution Standard
4K
4K
OS
Android Based
Android Based
Smart TV
Yes
general
Brand
Haier
Haier
Model
H5E Series
75 Inch 4K HDR TV (LE75K6600HQGA)
Release date
January 14, 2026
February 24, 2021
Model Name
43H5E
LE75K6600HQGA
Display Size
43 inch
75 inch
Screen Type
Resolution (pixels)
3840x2160
3840x2160
Resolution Standard
Launch Year
2026
Smart TV
Yes
Series
K-series
Power Consumption Standby (W)
0.5
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
958 mm x 562 mm x 91mm
1673.5x74.5x960.7
Weight (without stand)
6.3
Width x Height x Depth (with stand)
958 mm x 596 mm x 220 mm
1673.5x107.6x366.6
Weight (with stand)
6.4
Stand Type
Tabletop
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Wi-Fi Supported
Headphone Jack
RF Connectivity Input
RF Connectivity Input (No. of Ports)
1
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Stereo
Stereo Speakers
Sound Technology
Dolby Audio
Surround Sound
Speaker Output RMS
20W
remote control features
Touch Remote
Battery Type
AAA
Smart Remote
Remote Control Connectivity Standard
Bluetooth
smart tv features
Processor
ARM Cortex-A55
RAM
2GB
Storage Capacity
32GB
Operating System Present
Google TV
Android 9.0
Operating System
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
App Store Type
Google Play
video features
Contrast Ratio
5000:1
Aspect Ratio
16:9
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10
power features
Power Consumption
120W