Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL)
  • Samsung
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 32.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 719.4 mm x 430.7 mm x 82.7 mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard HD-Ready
  • OS
    OS Tizen
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL) Price in India
Product Name Price in India
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL, Black) 14,240
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL)
Model Name UA32H4500FUXXL
Display Size 32 inch
Screen Type LED
Resolution (pixels) 1366x768
Resolution Standard HD-Ready
Smart TV Yes
Launch Year 2025
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 719.4 mm x 430.7 mm x 82.7 mm
Weight (without stand) 3.4 kg
Stand Type Tabletop
Connectivity features
No of HDMI Port 2
No of USB Port 1
Wi-Fi Type Wi-Fi 5
Audio features
Number of Speakers 2
Speaker Type 2CH
Speaker Output RMS 20 W
Supported Audio Formats MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC
Smart tv features
Processor Hyper Real
RAM 1GB
Storage Capacity 8GB
Supported App - Youtube Yes
Supported App - Netflix Yes
Supported App - Hotstar Yes
Supported App - Amazon Prime Video Yes
Operating System Tizen
Power features
Power Consumption 60W