Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL)
  • Samsung
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 43.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 967.5 mm x 561.4 mm x 59.7 mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Ultra-HD
  • OS
    OS Tizen
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL) Price in India
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA43UE81AFULXL)
Model Name UA43UE81AFULXL
Display Size 43 inch
Screen Type LED
Color Black
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard Ultra-HD
Smart TV Yes
Series Crystal 4K Vista
Launch Year 2025
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 967.5 mm x 561.4 mm x 59.7 mm
Weight (without stand) 6.8 kg
Weight (with stand) 6.8 kg
Stand Type Tabletop
Connectivity features
No of HDMI Port 3
No of USB Port 1
Wi-Fi Type Wi-Fi 5
Wi-Fi Supported Yes
Audio features
Number of Speakers 2
Sound Technology Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound
Speaker Output RMS 20
Supported Audio Formats MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC
Smart tv features
Processor Crystal Processor 4K
RAM 2GB
Storage Capacity 8GB
Supported App - Youtube Yes
Supported App - Netflix Yes
Supported App - Hotstar Yes
Supported App - Amazon Prime Video Yes
Operating System Tizen
Power features
Power Consumption 110 W