Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL)
  • Samsung
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 55.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type QLED
  • Dimensions
    Dimensions 1234.1 mm x 710.8 mm x 60.3 mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Ultra-HD
  • OS
    OS Tizen
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL) Price in India
Product Name Price in India
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL, Titan Grey) 44,490
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 55 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (QA55QEF6AULXL)
Model Name QA55QEF6AULXL
Display Size 55 inch
Screen Type QLED
Color Grey
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard Ultra-HD
Smart TV Yes
Launch Year 2025
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 1234.1 mm x 710.8 mm x 60.3 mm
Weight (without stand) 10.8 kg
Width x Height x Depth (with stand) 1234.1 mm x 758 mm x 237 mm
Weight (with stand) 11.1 kg
Stand Type Tabletop
Connectivity features
No of HDMI Port 3
No of USB Port 1
Wi-Fi Type Wi-Fi 5
Audio features
Number of Speakers 2
Sound Technology Sound Features: Powerful 20 W Sound Output, Object Tracking Sound lite, Q-Symphony, Bluetooth Audio, Adaptive Sound
Speaker Output RMS 20
Supported Audio Formats MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC
Smart tv features
Processor Q4 AI
RAM 2GB
Storage Capacity 8GB
Supported App - Youtube Yes
Supported App - Netflix Yes
Supported App - Hotstar Yes
Supported App - Amazon Prime Video Yes
Operating System Tizen
Power features
Power Consumption 130W