Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA65UE84AFULXL)
  • Samsung
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 65.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type LED
  • Dimensions
    Dimensions 1452.9 mm x 834 mm x 60.6 mm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard Ultra-HD
  • OS
    OS Tizen
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA65UE84AFULXL) Price in India
Product Name Price in India
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA65UE84AFULXL, Black) 63,990
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Samsung 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA65UE84AFULXL) Full Specifications
General
Brand Samsung
Model 65 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (UA65UE84AFULXL)
Model Name UA65UE84AFULXL
Display Size 65 inch
Screen Type LED
Color Black
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard Ultra-HD
Smart TV Yes
Launch Year 2025
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 1452.9 mm x 834 mm x 60.6 mm
Weight (without stand) 15.9 kg
Stand Type Tabletop
Connectivity features
No of HDMI Port 3
No of USB Port 1
Wi-Fi Type Wi-Fi 5
Audio features
Number of Speakers 2
Sound Technology Sound Features: Powerful 20 W Sound Output | Object Tracking Sound lite | Q-Symphony | Bluetooth Audio | Adaptive Sound
Speaker Output RMS 20 W