| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX, Kassia Purple) | ₹ 14,989 |
Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX) price in India starts from ₹ 14,989. The lowest price of Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX) is ₹ 14,989 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX) |
| Price in India | ₹14,989 |
| Model Name | RDC205EKPRX |
| Door Type | Single Door |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Linear Compressor |
| Capacity | 185 L |
| Colours | Kassia Purple |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 1 Star |
| Coolpad | No |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 117.80 x 54.50 x 0.00 |
| Depth | 59.4 cm |
| Weight | 40 kg |
| Express Freezing | Yes |
| Moisture Control | Yes |
| Convertible Refrigerator | No |
| Power Consumption | 180 W |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Stabilizer Required | No |
| Other Power Features | Energy Saving |
| Handle type | Flush Handle |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 2 Year Warranty on Product and 8 Years on Compressor |
Voltas 185 L Direct Cool Single Door 1 Star Refrigerator (RDC205EKPRX)
₹14,989
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM