Xiaomi Book Pro 14 is a Windows 11 Home laptop with a 14.60-inch display that has a resolution of 3,120x2,080 pixels. It is powered by a Intel Core Ultra 7 processor and it comes with 32GB of RAM. The Xiaomi Book Pro 14 packs 1TB of SSD storage.
Graphics are powered by Integrated Intel Graphics. Connectivity options include Bluetooth and it comes with USB 3.2 Gen 1 (Type A), USB 3.2 Gen 2 (Type C), Thunderbolt 4 (Type C), HDMI Port, Headphone and Mic Combo Jack ports.
| Brand | Xiaomi |
| Model | Book Pro 14 |
| Release date | 19th March 2026 |
| Launched in India | No |
| Model Name | Book Pro 14 |
| Series | Book |
| Dimensions (mm) | 316.77 x 225.00 x 14.95 |
| Weight (kg) | 2 |
| Colours | Elegant Gray, Soft Focus Power, Soft Mist Blue, and White |
| Material | Aluminium |
| Operating system | Windows 11 Home |
| Battery Capacity (WHR) | 72 |
| Size | 14.60-inch |
| Resolution | 3,120x2,080 pixels |
| Touch Screen | Yes |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Processor | Intel Intel Core Ultra 7 Core Ultra X7 358H |
| Burst Clock Speed | 4.8GHz |
| RAM | 32GB |
| Dedicated Graphics | No |
| Graphics Processor | Integrated Intel Graphics |
| Hard disk | No |
| SSD | 1TB |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Web Camera | 1080p |
| Pointer Device | Trackpad |
| Backlit Keyboard | Yes |
| Touchpad | Yes |
| Internal Mic | Yes |
| Speakers | 2 Speakers |
| USB 3.2 Gen 1 (Type A) | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (Type C) | 1 |
| Thunderbolt 4 (Type C) | 1 |
| HDMI Port | Yes |
| Headphone and Mic Combo Jack | Yes |
Xiaomi Book Pro 14
CD Projekt Red Reveals Songs of the Past, a Brand New Witcher 3 Expansion Coming to PC and Consoles in 2027
Asus ROG Zephyrus Duo (2026) GX651 India Launch Timeline Leaked; Expected Price, Specifications