Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24) vs Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
vs
Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Smart TV
No
general
Brand
Hyundai
Micromax
Model
24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
32 Inch LED HD Ready TV (32GRAND)
Model Name
HY2498HHZ24
32GRAND
Display Size
24 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
Smart TV
No
Launch Year
2015
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
dimensions
Weight (without stand)
4000
Width x Height x Depth (without stand)
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Width x Height x Depth (with stand)
736 mm x 468.1 mm x 160 mm
Weight (with stand)
Net Weight: 5.48 kg
video features
Contrast Ratio
Others
4000:01:00 Static
Supported Video Formats
HDTV
Brightness
250 cd/mA2
View Angle
170 degree
Aspect Ratio
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
8 W x 2
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
RF Capable
Yes
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch