LG 22 Inch LED Full HD TV (22LH480A PT) vs Candes 19 Inch LED HD Ready TV (22LEDTVX)
LG 22 Inch LED Full HD TV (22LH480A-PT)
vs
Candes 19 Inch LED HD Ready TV (22LEDTVX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
22.00-inch
19.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
65 x 39.8 x 12.4
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Smart TV
No
general
Brand
LG
Candes
Model
22 Inch LED Full HD TV (22LH480A-PT)
19 Inch LED HD Ready TV (22LEDTVX)
Model Name
22LH480A-PT
22LEDTVX
Display Size
22 inch
19 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
3D
No
Smart TV
Curve TV
Resolution (pixels)
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
65 x 39.8 x 12.4
Weight (without stand)
4.89Kg
Width x Height x Depth (with stand)
480 mm x 346.8 mm x 160.7 mm
Stand Type
Wall and Table Stand
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
Yes
Digital Audio Output
Yes
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Dual Speaker
Speaker Output RMS
16 W
power features
Power Consumption
25 W, 0.5 W (Standby)