LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ530D) vs LG 27 Inch LED Full HD TV (27MP59G)
LG 32 Inch LED HD Ready TV (32LJ530D)
vs
LG 27 Inch LED Full HD TV (27MP59G)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
27.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Dimensions
635 mm x 469.9 mm x 203.2 mm
general
Brand
LG
LG
Model
32 Inch LED HD Ready TV (32LJ530D)
27 Inch LED Full HD TV (27MP59G)
Model Name
32LJ530D
27MP59G
Display Size
32 inch
27 inch
Screen Type
Color
Grey
Black
3D
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2017
Resolution Standard
HD-Ready
Full-HD
Resolution (pixels)
1366x768
Series
Gaming Monitor
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
1
Analog Audio Input
Yes
audio features
Number of Speakers
Sound Technology
Dolby Audio, DTS Codec Support
Surround Sound
Virtual Surround Sound
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
35 W, 0.3 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
Smart Remote
RF Capable
Yes
video features
Refresh Rate (Hz)
60
Brightness
250 nits 2D
Contrast Ratio
Aspect Ratio
16:09
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
635 mm x 469.9 mm x 203.2 mm
Weight (without stand)
4.30 kg
Width x Height x Depth (with stand)
635 mm x 469.9 mm x 91.4 mm