LG 43 Inch LED Full HD TV (43LJ522T) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (40H5140) comparison
| key specs |
| Display | 43.00-inch | 40.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm | - |
| Smart TV | No | No |
| Resolution Standard | Full-HD | Full-HD |
| general |
| Brand | LG | Samsung |
| Model | 43 Inch LED Full HD TV (43LJ522T) | 40 Inch LED Full HD TV (40H5140) |
| Model Name | 43LJ522T | 40H5140 |
| Display Size | 43 inch | 40 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | - |
| Smart TV | No | No |
| Curve TV | No | - |
| Launch Year | 2017 | - |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1920x1080 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 975.5 mm x 583 mm x 81.5 mm | - |
| Weight (without stand) | 8.1 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 975.5 mm x 621 mm x 208.7 mm | - |
| Weight (with stand) | Set Weight In Carton: 10.6 Kg, Min Depth Without Stand: 69.5 mm | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 2 |
| No of USB Port | 1 | 2 |
| Built In Wi-Fi | No | - |
| RF Connectivity Input | 1 Rear | - |
| Component In (RGB Cable) | Component Input Y / Pb / Pr: 1 | 1 |
| Analog Audio Input | - | Yes |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder, DTS Codec | - |
| Surround Sound | Virtual | - |
| Speaker Output RMS | 20 W | 10 W x 2 |
| power features |
| Power Consumption | 35 W, 0.3 W (Standby) | 90 W, 0.5 W (Stand By) |