Compare LG 43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA)
Compare Samsung 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
key specs
Display43.00-inch32.00-inch
Screen TypeLEDLED
Dimensions968 mm x 567 mm x 67.9 mm-
Resolution StandardUltra-HDHD-Ready
OSWebOS-
Smart TVYesNo
general
BrandLGSamsung
Model43 Inch LED Ultra HD (4K) Smart TV (43UA82006LA)32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100)
Model Name43UA82006LAUA32H4100
Display Size43 inch32 inch
Screen TypeLEDLED
ColorBlack-
Resolution (pixels)3840x21601366x768
Smart TVYesNo
SeriesAI TV UA8200-
Launch Year20252018
3D-No
Curve TV-No
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)968 mm x 567 mm x 67.9 mm-
Weight (without stand)7.3 kg-
Width x Height x Depth (with stand)968 mm x 621 mm x 200 mm-
Weight (with stand)7.4 kg-
Stand Type‎Wall Mount And Table Mount-
connectivity features
No of HDMI Port32
No of USB Port11
Wi-Fi TypeWi-Fi (Built-in)-
Built In Wi-FiYesNo
Wi-Fi SupportedYes-
Analog Audio Input-Yes
smart tv features
Processorα7 AI Processor 4K Gen8-
Graphic Processorα7 AI Processor 4K Gen8-
RAM2GB-
Storage Capacity8GB-
Supported App - YoutubeYes-
Supported App - NetflixYes-
Supported App - HotstarYes-
Supported App - Amazon Prime VideoYes-
Operating SystemWebOS-
audio features
Speaker TypeDown Firing2.0 Channel Speaker
Sound Technology20W Audio Output, Dolby Atmos, AI Sound, Clear Voice Pro (Auto Volume Leveling), AI Acoustic Tuning, LG Sound Sync, Sound Mode Share, Simultaneous Audio Output-
Surround SoundVirtual 9.1.2 Surround Sound Up-mix-
Speaker Output RMS2010 W
Number of Speakers-2
power features
Power Consumption110 W48 W, 0.5 W (Standby)