LG 49 Inch LED Full HD TV (49LH600T) vs Samsung 40 Inch LED Full HD TV (40J6300) comparison
| key specs |
| Display | 49.00-inch | 40.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1107 mm x 645 mm x 79.4 mm | 915.9 mm x 533.6 mm x 104.1 mm |
| OS | WebOS | - |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD | Full-HD |
| general |
| Brand | LG | Samsung |
| Model | 49 Inch LED Full HD TV (49LH600T) | 40 Inch LED Full HD TV (40J6300) |
| Model Name | 49LH600T | 40J6300 |
| Display Size | 49 inch | 40 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Curve TV | No | Yes |
| Launch Year | 2016 | 2015 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 1920x1080 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1107 mm x 645 mm x 79.4 mm | 915.9 mm x 533.6 mm x 104.1 mm |
| Weight (without stand) | 11.84 kg | 7.6 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1107 mm x 702 mm x 216 mm | 915.9 mm x 599.6 mm x 288 mm |
| Weight (with stand) | 12.1 kg | 8.6 kg |
| Stand Type | - | V Type |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 3 | 4 |
| No of USB Port | 2 | 3 |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi Direct | Wi-Fi Direct |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | - |
| Headphone Jack | 1 Rear | - |
| Digital Audio Output | - | 1 |
| Audio Out | - | 1 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder | Dolby Digital Plus |
| Surround Sound | Virtual Surround Plus | Virtual Surround |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| power features |
| Power Consumption | 30 W, 0.3 W (Standby) | 116 W, 0.3 W (Standby) |