Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300) vs LG 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) comparison
| key specs |
| Display | 40.00-inch | 49.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Dimensions | 1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Smart TV | No | Yes |
| Resolution Standard | Full-HD | 4K |
| general |
| Brand | Samsung | LG |
| Model | 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300) | 49 Inch LED Ultra HD (4K) TV (49UH770T) |
| Model Name | UA40J6300 | 49UH770T |
| Display Size | 40 inch | 49 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | No | Yes |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 | 3840x2160 |
| Color | - | Black |
| Curve TV | - | No |
| Launch Year | - | 2016 |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm | 1102 mm x 640 mm x 53.8 mm |
| Weight (without stand) | 13.18 kg | 13.4 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm | 1102 mm x 695 mm x 263 mm |
| Weight (with stand) | 15.3 kg | 15.4 kg |
| Stand Type | Square | - |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range | - |
| Sound Technology | Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse | Dolby Digital Decoder, DTS Decoder |
| Speaker Output RMS | 20 W | 20 W |
| Surround Sound | - | Ultra Surround |
| power features |
| Power Consumption | 0.3 W (Standby) | 105 W, 0.3 W (Standby) |