Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300) vs LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Samsung 40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
vs
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
40.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
OS
WebOS
general
Brand
Samsung
LG
Model
40 Inch LED Full HD TV (UA40J6300)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65SK8500PTA)
Model Name
UA40J6300
65SK8500PTA
Display Size
40 inch
65 inch
Screen Type
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
Full-HD
4K
Resolution (pixels)
1920x1080
3840x2160
Color
Black
3D
Curve TV
Launch Year
2018
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
1062.8 mm x 631.1 mm x 46.9 mm
1455 mm x 835 mm x 62.5 mm
Weight (without stand)
13.18 kg
26.6 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1062.8 mm x 682.4 mm x 228.1 mm
1456 mm x 903 mm x 318.7 mm
Weight (with stand)
15.3 kg
28.1 kg
Stand Type
Square
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Speaker Output RMS
20 W
20 W
power features
Power Consumption
0.3 W (Standby)
0.3 W (Standby)