LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) vs LG 55 Inch LED Full HD TV (55LA9700)
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
vs
LG 55 Inch LED Full HD TV (55LA9700)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
55.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
Yes
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
48.43 x 28.11 x 1.58
general
Brand
LG
LG
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
55 Inch LED Full HD TV (55LA9700)
Model Name
65UB950T
55LA9700
Display Size
65 inch
55 inch
Screen Type
Color
Black
Black
3D
Smart TV
Resolution Standard
4K
Full-HD
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
Digital Audio Output
Component In (RGB Cable)
1 (Rear) x Component In (Y,Pb,Pr + Audio)
Composite In (Audio Video Cable)
1 (Rear) x Composite In (CVBS + Audio)
1
RF Connectivity Input
1
audio features
Number of Speakers
2.1ch Speaker System
4.1ch
Speaker Type
3 way 5 speakers
Sliding Speaker - 3 way, 7 Speakers
Sound Technology
Dolby Digital Decoder, DTS Decoder
DTS Decoder
Surround Sound
Speaker Output RMS
35W
50W
power features
Power Consumption
0.3 W
135.7W