LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T) vs LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65LA9650)
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
vs
LG 65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65LA9650)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
65.00-inch
65.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
Resolution Standard
4K
4K
Dimensions
57.28 x 35.91 x 11.57
general
Brand
LG
LG
Model
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65UB950T)
65 Inch LED Ultra HD (4K) TV (65LA9650)
Model Name
65UB950T
65LA9650
Display Size
65 inch
65 inch
Screen Type
Color
Black
Silver
3D
Yes
Smart TV
Resolution Standard
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
Wi-Fi Direct
Wi-Fi Direct
Built In Wi-Fi
Headphone Jack
Digital Audio Output
Component In (RGB Cable)
1 (Rear) x Component In (Y,Pb,Pr + Audio)
Composite In (Audio Video Cable)
1 (Rear) x Composite In (CVBS + Audio)
RF Connectivity Input
1
audio features
Number of Speakers
2.1ch Speaker System
2.0Ch Speaker
Speaker Type
3 way 5 speakers
Sound Technology
Dolby Digital Decoder, DTS Decoder
Surround Sound
Speaker Output RMS
35W
34W
power features
Power Consumption
0.3 W
0.3W