| Model | 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (UA55F9000AR) | 65 Inch OLED Ultra HD TV (65E7T) |
| Model Name | UA55F9000AR | 65E7T |
| Display Size | 55 inch | 65 inch |
| Screen Type | LED | OLED |
| Smart TV | Yes | Yes |
| Launch Year | 2013 | - |
| Resolution Standard | 4K | Ultra-HD |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | - |
| Color | - | Black |
| 3D | - | No |
| Curve TV | - | No |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1245.6 mm x 717.8 mm x 38.6 mm | - |
| Weight (without stand) | 22.2 kg | - |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1245.6 mm x 756.9 mm x 310.2 mm | - |
| Weight (with stand) | 23.6 kg | - |
| Stand Type | Arc | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 4 | 4 |
| No of USB Port | 3 | 3 |
| Wi-Fi Type | Built-in Wi-Fi | - |
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 | 1 |
| Digital Audio Output | 1 | - |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| Component In (RGB Cable) | 1 | - |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | Down Firing and Full Range | - |
| Speaker Output RMS | 70 W | 40 W |
| power features |
| Power Consumption | 255 W, 0.5 W (Standby) | 130 W, 0.3 W (Standby) |