LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA) vs LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A PT)
LG 75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
vs
LG 24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A-PT)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
75.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
556 x 345.2 x 53.1
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
WebOS
Smart TV
Yes
general
Brand
LG
LG
Model
75 Inch LED Ultra HD (4K) TV (75SM9400PTA)
24 Inch LED HD Ready TV (24LK454A-PT)
Model Name
75SM9400PTA
24LK454A-PT
Display Size
75 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution (pixels)
3840x2160
Resolution Standard
4K
HD-Ready
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
No
Launch Year
2019
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
167.7cm x 96.6cm x 6.25cm
556 x 345.2 x 53.1
Width x Height x Depth (with stand)
167.7cm x 103.7cm x 38.4cm
556 x 376.5 x 130.5
Weight (without stand)
3.2Kg
Weight (with stand)
3.3Kg
connectivity features
No of HDMI Port
4
No of USB Port
3
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
RF Connectivity Input
1
Composite In (Audio Video Cable)
Composite In (CVBS + Audio) 1
audio features
Number of Speakers
4
2.0Ch Speaker
Speaker Output RMS
40W
10W
Sound Technology
Dolby Digital Decoder
power features
Power Consumption
0.5W (Standby)
0.3W