Lumio Vision 7 (2026) vs Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Lumio Vision 7 (2026)
vs
Sansui 40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
Lumio Vision 7 (2026)
key specs
Display
43.00-inch
40.00-inch
Screen Type
QLED
LED
Dimensions
957 x 87 x 559mm
898 x 220 x 540
Resolution Standard
4K
HD-Ready
OS
Android Based
Smart TV
No
general
Brand
Lumio
Sansui
Model
Vision 7 (2026)
40 Inch LED HD Ready TV (SNS40FB24CAF)
Release date
April 16, 2026
Model Name
Vision 7 (2026)
SNS40FB24CAF
Display Size
43 inch
40 inch
Screen Type
QLED
LED
Resolution (pixels)
3840x2160
1920x1080
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Series
Vision
Launch Year
2026
Color
Black
Smart TV
No
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
957 x 87 x 559mm
898 x 220 x 540
Weight (without stand)
7.4kg
Width x Height x Depth (with stand)
957 x 258 x 614mm
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
3
Wi-Fi Type
802.11a/b/g/n/ac
Built In Wi-Fi
Yes
Wi-Fi Supported
Yes
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz, 5GHz
Ethernet (RJ45)
1
Headphone Jack
Digital Audio Output
Analog Audio Input
video features
Brightness
400 Nits
Picture Engine
DOPE
Refresh Rate (Hz)
60
HDR Support
HDR10, Dolby Vision, HLG
audio features
Number of Speakers
4
Supported Audio Formats
Dolby Audio, Dolby Atmos
Speaker Output RMS
20 W
smart tv features
Processor
BOSS
RAM
3GB
Storage Capacity
64GB
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System Present
Android 14
Operating System
Android Based
App Store Type
Google Play Store
power features
Power Consumption
160W
100 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Smart Remote
Voice Remote
Touch Remote
Popular TV Brands
Aisen
Akai
AOC
Belco
Blackox
Blaupunkt
BPL
Candes
CloudWalker
Croma
Daiwa
Elogy
Haier
Hisense
Hitachi
Huawei
Hyundai
I Grasp
iFFalcon
Intex
JVC
Kevin
Kodak
Koryo
LG
Lloyd
Maser
Mi
Micromax
Mitashi
Motorola
Nacson
Noble
Nokia
NU
OG Heavy Duty
OnePlus
Onida
Panasonic
Philips
Polaroid
Redmi
Samsung
Sansui
Sanyo
Sharp
Shinco
Sony
SVL
TCL
Thomson
Toshiba
Truvison
Videocon
Vu
Weston
Wybor
Xiaomi
Advertisement
TRENDING
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Motorola Razr Fold Launched in India With These Features
Sony Xperia 1 VIII With 48-Megapixel Rear Cameras Arrives at This Price
WhatsApp Introduces Incognito Chat With Meta AI for Private Conversations
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch