| Model | 50 Inch Ultra HD TV (4X) | 32 Inch LED HD Ready TV (UA32H4100) | ||
| Release date | September 17, 2019 | - | ||
| Model Name | 4X | UA32H4100 | ||
| Display Size | 50 inch | 32 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1366x768 | ||
| Resolution Standard | 4K | HD-Ready | ||
| Smart TV | Yes | No | ||
| Launch Year | 2019 | 2018 | ||
| 3D | - | No | ||
| Curve TV | - | No | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1124.4mm x 649.3mm x 272mm | - | ||
| Weight (without stand) | 10.7KG | - | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1124.4mm x 705.8mm x 272mm | - | ||
| Weight (with stand) | 10.9KG | - | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | Cortex A53 | - | ||
| Graphic Processor | Mali-450 MP3 | - | ||
| RAM | 2GB | - | ||
| Storage Capacity | 8GB | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | - | ||
| Supported App - Netflix | Yes | - | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Operating System Present | PatchWall 2.0 with Android TV based on Android 9 Pie | - | ||
| Operating System | Android Based | - | ||
| Screen Mirroring | Yes | - | ||
| App Store Type | Google Play | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 3 | 2 | ||
| No of USB Port | 2 | 1 | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | No | ||
| Ethernet (RJ45) | 1 | - | ||
| Headphone Jack | Yes | - | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| audio features | ||||
| Number of Speakers | 2 | 2 | ||
| Speaker Type | - | 2.0 Channel Speaker | ||
| Speaker Output RMS | - | 10 W | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 115W | 48 W, 0.5 W (Standby) | ||