Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24) vs Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Hyundai 24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
vs
Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Smart TV
No
general
Brand
Hyundai
Micromax
Model
24 Inch LED HD Ready TV (HY2498HHZ24)
24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Model Name
HY2498HHZ24
24B600HD
Display Size
24 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Grey
Resolution Standard
Smart TV
No
Curve TV
Launch Year
2014
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
Built In Wi-Fi
PC Audio In
Headphone Jack
RF Connectivity Input
dimensions
Weight (without stand)
4000
video features
Contrast Ratio
Others
3000000:1 Static
Supported Video Formats
HDTV
Brightness
250 cd/mA2
View Angle
176H degree
Aspect Ratio
audio features
Number of Speakers
2
Surround Sound
SRS Sound System
Speaker Output RMS
20 W
power features
Power Consumption
36 W, 1 W (Standby)