Videocon 24 Inch LED Full HD TV (VJY24) vs Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Videocon 24 Inch LED Full HD TV (VJY24)
vs
Micromax 24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
24.00-inch
24.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Smart TV
No
general
Brand
Videocon
Micromax
Model
24 Inch LED Full HD TV (VJY24)
24 Inch LED HD Ready TV (24B600HD)
Model Name
VJY24
24B600HD
Display Size
24 inch
24 inch
Screen Type
Color
Black
Grey
Resolution Standard
Full-HD
HD-Ready
Smart TV
No
Curve TV
Launch Year
2014
Resolution (pixels)
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Analog Audio Input
Yes
Built In Wi-Fi
PC Audio In
Headphone Jack
RF Connectivity Input
power features
Power Consumption
45 Watts
36 W, 1 W (Standby)
video features
View Angle
Horizontal: 160 Degree, Vertical: 150 Degree
176H degree
Aspect Ratio
16:09
Brightness
250 cd/mA2
Contrast Ratio
3000000:1 Static
audio features
Number of Speakers
2
Surround Sound
SRS Sound System
Speaker Output RMS
20 W