Intex 32 Inch LED HD Ready TV (INT3213) vs Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32T7290MHD)
Intex 32 Inch LED HD Ready TV (INT3213)
vs
Micromax 32 Inch LED HD Ready TV (32T7290MHD)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Dimensions
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
general
Brand
Intex
Micromax
Model
32 Inch LED HD Ready TV (INT3213)
32 Inch LED HD Ready TV (32T7290MHD)
Model Name
INT3213
32T7290MHD
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1920x1080
1366x768
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Input (Y / Pb / Pr): 1
video features
Brightness
200 cd/m2
250 cd/mA2
View Angle
170 / 160 degree
170 Degree
Aspect Ratio
16:09
Refresh Rate (Hz)
60
Contrast Ratio
4000:01:00 (Static)
audio features
Number of Speakers
2.0Ch Speaker
Speaker Output RMS
10 W
16W
power features
Power Consumption
36 W, 1 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)
remote control features
Touch Remote
RF Capable
Yes
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
736 mm x 432.3 mm x 81 mm
Weight (without stand)
5.48 kg
Width x Height x Depth (with stand)
736 mm x 468.1 mm x 160 mm