Mitashi 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (MIDE055V22) vs Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Mitashi 55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (MIDE055V22)
vs
Samsung 43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
43.00-inch
Screen Type
LED
Plasma
Dimensions
80.5 mm x 723.1 mm x 1247 mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
HD-Ready
general
Brand
Mitashi
Samsung
Model
55 Inch LED Ultra HD (4K) TV (MIDE055V22)
43 Inch PLASMA HD Ready TV (43E490)
Model Name
MIDE055V22
43E490
Display Size
55 inch
43 inch
Screen Type
LED
Plasma
Color
Black
Smart TV
Yes
No
Curve TV
Series
4K Smart
Launch Year
2016
Resolution Standard
4K
HD-Ready
Resolution (pixels)
3840x2160
1024x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
80.5 mm x 723.1 mm x 1247 mm
1011.8 mm x 622.4 mm x 56 mm
Weight (without stand)
17.6 kg
14.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
1011.8 mm x 697.7 mm x 305 mm
Weight (with stand)
18.2 kg
Stand Type
Square
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
Analog Audio Input
Wi-Fi Type
Built-in Wi-Fi
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
audio features
Number of Speakers
2
Speaker Output RMS
20 W
20 W
Speaker Type
Down Firing and Full Range
Sound Technology
Dolby Digital Plus, Dolby Digital Pulse
Surround Sound
SRS TheatreSound HD
power features
Power Consumption
135 W, 0.5 W (Standby)
115 W, 0.3 W (Standby)