Nacson 32 Inch LED HD Ready TV (NS8016) vs Aisen 32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800) comparison
| key specs |
| Display | 32.00-inch | 32.00-inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Smart TV | No | Yes |
| Resolution Standard | HD-Ready | Full-HD |
| general |
| Brand | Nacson | Aisen |
| Model | 32 Inch LED HD Ready TV (NS8016) | 32 Inch LED Full HD TV (A32HCS800) |
| Model Name | NS8016 | A32HCS800 |
| Display Size | 32 inch | 32 inch |
| Screen Type | LED | LED |
| Color | Black | Black |
| 3D | No | No |
| Smart TV | No | Yes |
| Curve TV | No | Yes |
| Series | Series 8 | - |
| Launch Year | 2017 | 2017 |
| Resolution (pixels) | 1366x768 | 1920x1080 |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | 2 |
| No of USB Port | 2 | 2 |
| Wi-Fi Type | No | - |
| Built In Wi-Fi | No | Yes |
| NFC Support | No | - |
| PC Audio In | Yes | - |
| PC D-sub | 1 VGA Socket | - |
| Headphone Jack | 1 | - |
| Digital Audio Output | Yes | - |
| Analog Audio Input | Yes | Yes |
| Audio Out | Yes | - |
| RF Connectivity Input | Yes | - |
| video features |
| Brightness | 300 nits | - |
| Contrast Ratio | 400000:1 Static.
30000:1 Dynamic | - |
| Picture Engine | Yes | - |
| View Angle | 179 degree | - |
| Digital Noise Filter | Yes | - |
| Supported Video Formats | FLV, H264, MKV, MOV, MP4, MPG, RMVB, TS, VOB, WMV | - |
| Refresh Rate (Hz) | 100 | 60 |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | 2 |
| Speaker Type | In-built 2 Speakers | - |
| Sound Technology | Stereo | - |
| Surround Sound | Stereo | - |
| Speaker Output RMS | 24 W | 20 W |
| Supported Audio Formats | AVI, MKV, MOV, TS/TR, MP4, VOB, DAT, MPG, MPEG, RM/RMVB, MP3 | - |
| power features |
| Power Consumption | 65 W, 0.5 W (Standby) | 91.5 W, 0.5 W (Standby) |