Ogeneral 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (ASGA18BUTA-B)
vs
Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (JTKJ60TV16U)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Capacity
1.5 Ton
1.8 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
Type
Split
Inverter Split
Condenser Coil
Copper
Copper
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
Dimensions
115 cm x 34 cm x 28 cm
general
Brand
Ogeneral
Daikin
Model
1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (ASGA18BUTA-B)
1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (JTKJ60TV16U)
Model Name
ASGA18BUTA-B
JTKJ60TV16U
Type
Split
Inverter Split
Capacity
1.5 Ton
1.8 Ton
Star Rating
3 Star
5 Star
BEE Rating Year
2023
Colours
White
White
Cooling Capacity
5300 W
Compressor
Rotary Compressor
Refrigerant
R - 32
Dehumidification
Yes
Condenser Coil
Remote Control
Yes
dimensions
Indoor W x H x D
115 cm x 34 cm x 28 cm
Indoor Unit Weight
16 kg
Outdoor W x H x D
94 cm x 78.8 cm x 32 cm
Outdoor Unit Weight
53 kg
performance features
ISEER
3.9 W/W
Panel Display
power features
Power Requirement
AC 230V, 50Hz
air flow and filter features
Anti-bacteria Filter
Dust Filter
convenience features
Auto Restart
Sleep Mode
Timer
warranty
Warranty Summary
1 Year Warranty on Product and 10 Years Warranty on Compressor
1 year warranty on product and 5 years warranty on compressor
Popular AC Brands
Blue Star
Carrier
Croma
Daikin
Godrej
Haier
Hitachi
IFB
Koryo
LG
Lloyd
MarQ by Flipkart
Micromax
Midea
Mitashi
Mitsubishi
O General
Onida
Panasonic
Samsung
Videocon
Voltas
Whirlpool
Advertisement
TRENDING
Lenovo Legion Y70 (2026) Key Specifications Revealed Ahead of Launch
Amazon Great Summer Sale 2026: Best Deals on Bluetooth Speakers
Samsung Galaxy Z Fold 8 Wide Leak Hints at This Dual Rear Camera Setup
Oppo Reno 16F 5G Appears on GCF Database Ahead of Expected Global Launch