| Model | TV Q1 Pro | 43 Inch LED Full HD TV (KDL-43W800D) | ||
| Release date | September 26, 2019 | - | ||
| Model Name | OnePlus TV | KDL-43W800D | ||
| Display Size | 55 inch | 43 inch | ||
| Screen Type | QLED | LED | ||
| Color | Black | Black | ||
| 3D | No | - | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Curve TV | No | No | ||
| Series | OnePlus TV Q1 | Bravia | ||
| Launch Year | 2019 | 2016 | ||
| Resolution Standard | 4K | Full-HD | ||
| Resolution (pixels) | - | 1920x1080 | ||
| dimensions | ||||
| Width x Height x Depth (without stand) | 1223.7 x 707 x 61.3mm | 962 mm x 565 mm x 59 mm | ||
| Weight (without stand) | 22.2kg | 10.9 kg | ||
| Width x Height x Depth (with stand) | 1223.7 x 795 x 207.5mm | 962 mm x 602 mm x 179 mm | ||
| Weight (with stand) | 24.2kg | 11.9 kg | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | Gamma Magic Colour | - | ||
| Supported App - Youtube | Yes | Yes | ||
| Supported App - Netflix | No | Yes | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 9.0 | Yes | ||
| Operating System | Android Based | Android | ||
| Screen Mirroring | Yes | Yes | ||
| App Store Type | Google Play Store | - | ||
| RAM | 3GB | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 4 | 4 | ||
| No of USB Port | 3 | 2 | ||
| Wi-Fi Type | 802.11 a/b/g/n/ac | Built-in Wi-Fi | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Ethernet (RJ45) | Yes | 1 | ||
| NFC Support | No | - | ||
| Analog Audio Input | - | Yes | ||
| Audio Out | - | 1 Side / Hybrid with HP and Subwoofer Output | ||
| RF Connectivity Input | - | 1 (Bottom) | ||
| Component In (RGB Cable) | - | Component Video Y / Pb / Pr Input: 1 Rear / Hybrid | ||
| audio features | ||||
| Number of Speakers | 8 | 2 | ||
| Speaker Output RMS | 50 W | 10 W x 2 | ||
| Speaker Type | - | Bass Reflex Speaker, Full Range | ||
| Sound Technology | - | Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby Pulse | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | 165 W | 82 W, 0.5 W (Standby) | ||