Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX) vs Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD A)
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
vs
Micromax 20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD-A)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
28.00-inch
20.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
general
Brand
Panasonic
Micromax
Model
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
20 Inch LED HD Ready TV (20B22HD-A)
Model Name
TH-28D400DX
20B22HD-A
Display Size
28 inch
20 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2016
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
532 mm x 337 mm x 44.5 mm
Weight (without stand)
5.1Kg
3.7 kg
Width x Height x Depth (with stand)
532 mm x 376 mm x 186.2 mm
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
Digital Audio Output
Yes
RF Connectivity Input
Component In (RGB Cable)
Composite In (Audio Video Cable)
audio features
Number of Speakers
2
2.0 Ch Speaker
Speaker Output RMS
5 W x 2
20 W
Sound Technology
SRS Sound System
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)
30 W, 1 W (Standby)