Panasonic 32 Inch LED HD Ready TV (TH 32C350DX) vs Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH 28D400DX)
Panasonic 32 Inch LED HD Ready TV (TH-32C350DX)
vs
Panasonic 28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
28.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
735 mm x 434.3 mm x 86.7 mm
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Smart TV
No
No
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
general
Brand
Panasonic
Panasonic
Model
32 Inch LED HD Ready TV (TH-32C350DX)
28 Inch LED HD Ready TV (TH-28D400DX)
Model Name
TH-32C350DX
TH-28D400DX
Display Size
32 inch
28 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2015
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
735 mm x 434.3 mm x 86.7 mm
63.6 x 42.7 x 19.8 cm
Weight (without stand)
4.4 kg
5.1Kg
Width x Height x Depth (with stand)
735 mm x 465.7 mm x 165.5 mm
Weight (with stand)
4.5 kg
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Component In (RGB Cable)
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
Yes
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
True surround sound
Surround Sound
Yes
Speaker Output RMS
16 W
5 W x 2
power features
Power Consumption
65 W, 0.5 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)