Panasonic 32 Inch LED HD Ready TV (TH 32C350DX) vs TCL 32 Inch LED HD Ready TV (32G300)
Panasonic 32 Inch LED HD Ready TV (TH-32C350DX)
vs
TCL 32 Inch LED HD Ready TV (32G300)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
32.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Dimensions
735 mm x 434.3 mm x 86.7 mm
Smart TV
No
Yes
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
OS
Linux
general
Brand
Panasonic
TCL
Model
32 Inch LED HD Ready TV (TH-32C350DX)
32 Inch LED HD Ready TV (32G300)
Model Name
TH-32C350DX
32G300
Display Size
32 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Smart TV
No
Yes
Curve TV
Launch Year
2015
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
3D
Series
S6
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
735 mm x 434.3 mm x 86.7 mm
Weight (without stand)
4.4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
735 mm x 465.7 mm x 165.5 mm
73 cm x 48 cm x 18 cm
Weight (with stand)
4.5 kg
connectivity features
No of HDMI Port
1
No of USB Port
1
Component In (RGB Cable)
Wi-Fi Type
Inbuilt
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
audio features
Number of Speakers
2
Sound Technology
True surround sound
Dolby Audio
Surround Sound
Speaker Output RMS
16 W
10 W
Speaker Type
Integrated Speakers Box
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
65 W, 0.5 W (Standby)
45 W, 0.5 W (Standby)