| Model | 55-inch Smart LED TV X55 | 55 Inch LED Full HD TV (55XSMART) | ||
| Release date | March 1, 2021 | - | ||
| Model Name | Redmi Smart TV X55 | 55XSMART | ||
| Display Size | 55 inch | 55 inch | ||
| Screen Type | LED | LED | ||
| Resolution (pixels) | 3840x2160 | 1920x1080 | ||
| Resolution Standard | Ultra-HD | Full-HD | ||
| 3D | No | No | ||
| Smart TV | Yes | Yes | ||
| Curve TV | No | No | ||
| Series | X Series | XSMART | ||
| Launch Year | 2021 | 2017 | ||
| Color | - | Black | ||
| smart tv features | ||||
| Number of Cores | quad-core | - | ||
| Processor | Mediatek (Cortex A55) | ARM Cortex A7 1.75 GHz | ||
| Graphic Processor | Mali G52 MP2 | - | ||
| RAM | 2GB | 1GB | ||
| Storage Capacity | 16GB | 8GB | ||
| Supported App - Youtube | Yes | Yes | ||
| Supported App - Netflix | Yes | Yes | ||
| Supported App - Hotstar | Yes | Yes | ||
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - | ||
| Operating System Present | Android TV 10 | Yes | ||
| Operating System | Android | Android | ||
| Screen Mirroring | Yes | Yes | ||
| App Store Type | Google Play Store | - | ||
| connectivity features | ||||
| No of HDMI Port | 3 | 2 | ||
| No of USB Port | 2 | 2 | ||
| Built In Wi-Fi | Yes | Yes | ||
| Wi-Fi Supported | Yes | - | ||
| Wi-Fi Bands Supported | 2.4GHz,5GHz | - | ||
| Headphone Jack | Yes | No | ||
| Ethernet (RJ45) | - | 1 | ||
| RF Connectivity Input | - | 1 | ||
| Component In (RGB Cable) | - | Component In RGB Cable: 1, Component / Y Pb Cb Pr Cr : 1 | ||
| remote control features | ||||
| Smart Remote | Yes | - | ||
| Voice Remote | Yes | - | ||
| Touch Remote | - | No | ||
| RF Capable | - | Yes | ||
| audio features | ||||
| Speaker Output RMS | 30W | 20 W | ||
| Supported Audio Formats | Dolby Audio, DTS Virtual:X, Dolby Atmos (pass-through) | - | ||
| Number of Speakers | - | 2 | ||
| video features | ||||
| Aspect Ratio | 16:9 | - | ||
| Refresh Rate (Hz) | 60 | 60 | ||
| HDR Support | HDR10+,Dolby Vision,HLG | - | ||
| Brightness | - | 550 nits | ||
| Contrast Ratio | - | 6000000:1 Static | ||
| View Angle | - | 178 degree | ||
| Digital Noise Filter | - | Yes | ||
| power features | ||||
| Power Consumption | - | 115 W, 0.5 W (Standby) | ||