Salora 39 Inch LED HD Ready TV (SLV 4391) vs TCL 32 Inch LED HD Ready TV (L32D2900)
Salora 39 Inch LED HD Ready TV (SLV-4391)
vs
TCL 32 Inch LED HD Ready TV (L32D2900)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
39.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
Resolution Standard
HD-Ready
HD-Ready
Smart TV
No
general
Brand
Salora
TCL
Model
39 Inch LED HD Ready TV (SLV-4391)
32 Inch LED HD Ready TV (L32D2900)
Model Name
SLV-4391
L32D2900
Display Size
39 inch
32 inch
Screen Type
Color
Black
Black
Resolution Standard
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
3D
No
Smart TV
Curve TV
Launch Year
2017
connectivity features
No of HDMI Port
2
No of USB Port
2
Analog Audio Input
Yes
Built In Wi-Fi
video features
Brightness
250 cd/mAᄇ
Contrast Ratio
3000:01:00 Static
View Angle
178 Degree
Aspect Ratio
16:09
Supported Video Formats
AVI, MKV, WMV, MP4, M4V, FLV
Refresh Rate (Hz)
60
audio features
Number of Speakers
Speaker Type
Sound Box Inside
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Speaker Output RMS
10 W
Supported Audio Formats
MP3
power features
Power Consumption
45 W, 0.5 W (Standby)