Kodak 55 inch 4K LED Smart TV (55CA0909) vs Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32K5100)
Kodak 55-inch 4K LED Smart TV (55CA0909)
vs
Samsung 32 Inch LED Full HD TV (32K5100)
comparison
Show Only Differences
Highlight Differences
key specs
Display
55.00-inch
32.00-inch
Screen Type
LED
LED
OS
Android
Smart TV
Yes
No
Resolution Standard
4K
Full-HD
Dimensions
721.4 mm x 465.1 mm x 78.0 mm
general
Brand
Kodak
Samsung
Model
55-inch 4K LED Smart TV (55CA0909)
32 Inch LED Full HD TV (32K5100)
Release date
March 1, 2020
Model Name
55CA0909
32K5100
Display Size
55 inch
32 inch
Screen Type
3D
No
Smart TV
Yes
Curve TV
Series
CA series
Launch Year
2020
Resolution Standard
4K
Full-HD
Color
Black
Resolution (pixels)
1920x1080
smart tv features
Number of Cores
quad-core
Graphic Processor
Mali 450
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Operating System Present
Android TV 9 Pie
Operating System
Android
RAM
1.75GB
Storage Capacity
8GB
connectivity features
No of HDMI Port
3
No of USB Port
2
Built In Wi-Fi
Ethernet (RJ45)
1
RF Connectivity Input
RF Input Terrestrial / Cable Input: 1 / 0 / 0
Component In (RGB Cable)
Component Input Y / Pb / Pr: 1
audio features
Speaker Output RMS
30W
20 W
Number of Speakers
2
Speaker Type
2 Channel Full Range Speaker and Tweeter
Sound Technology
Dolby Digital Plus, DTS Codec
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
721.4 mm x 465.1 mm x 78.0 mm
Weight (without stand)
5.2 kg
Width x Height x Depth (with stand)
721.4 mm x 519.1 mm x 183.0 mm
Weight (with stand)
5.3 kg
power features
Power Consumption
75 W, 0.3 W (Standby)