| key specs |
| Display | 32.00-inch | - |
| Screen Type | LED | - |
| Dimensions | 719.4 mm x 430.7 mm x 82.7 mm | - |
| Resolution Standard | HD-Ready | - |
| OS | Tizen | - |
| Smart TV | Yes | - |
| general |
| Brand | Samsung | - |
| Model | 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32H4500FUXXL) | - |
| Model Name | UA32H4500FUXXL | - |
| Display Size | 32 inch | - |
| Screen Type | LED | - |
| Resolution (pixels) | 1366x768 | - |
| Smart TV | Yes | - |
| Launch Year | 2025 | - |
| dimensions |
| Width x Height x Depth (without stand) | 719.4 mm x 430.7 mm x 82.7 mm | - |
| Weight (without stand) | 3.4 kg | - |
| Stand Type | Tabletop | - |
| connectivity features |
| No of HDMI Port | 2 | - |
| No of USB Port | 1 | - |
| Wi-Fi Type | Wi-Fi 5 | - |
| audio features |
| Number of Speakers | 2 | - |
| Speaker Type | 2CH | - |
| Speaker Output RMS | 20 W | - |
| Supported Audio Formats | MPEG, MPEG4, FLAC, OGG, WMA, wav, midi, ape, AIFF , ALAC | - |
| smart tv features |
| Processor | Hyper Real | - |
| RAM | 1GB | - |
| Storage Capacity | 8GB | - |
| Supported App - Youtube | Yes | - |
| Supported App - Netflix | Yes | - |
| Supported App - Hotstar | Yes | - |
| Supported App - Amazon Prime Video | Yes | - |
| Operating System | Tizen | - |
| power features |
| Power Consumption | 60W | - |