Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL) vs Haier 32 Inch LED HD Ready TV (32X8000T)
Samsung 32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
vs
Haier 32 Inch LED HD Ready TV (32X8000T)
Highlight Differences
LED
Dimensions
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
HD-Ready
OS
Tizen
Smart TV
Yes
No
general
Brand
Samsung
Haier
Model
32 Inch LED HD Ready Smart TV (UA32T4410AKLXL)
32 Inch LED HD Ready TV (32X8000T)
Model Name
UA32T4410AKLXL
32X8000T
Display Size
32 inch
32 inch
Black
Silver
Resolution (pixels)
1366x768
1366x768
Resolution Standard
Smart TV
Yes
No
Launch Year
2021
Power Consumption Standby (W)
55
Curve TV
dimensions
Width x Height x Depth (without stand)
737.4 mm x 438 mm x 737.4 mm
Weight (without stand)
4 kg
Width x Height x Depth (with stand)
127.0 mm x 150.5 mm x 74.1 mm
Weight (with stand)
4 kg
Net Weight (kg): 3.51
Stand Type
Mini ARC
1
Wi-Fi Type
Single Band (2.4 GHz)
Wi-Fi Supported
Wi-Fi Bands Supported
2.4GHz
Headphone Jack
Built In Wi-Fi
Analog Audio Input
RF Connectivity Input
1
Component In (RGB Cable)
Component Video (Y / Pb / Pr): 1
Speaker Type
2CH
Sound Technology
Dolby Digital Plus
Surround Sound
Sound Output (RMS)
Speaker Output RMS
20 W
16 W
Supported Audio Formats
Mp3_audio, Wma
remote control features
Battery Type
AAA
Touch Remote
RF Capable
smart tv features
Supported App - Youtube
Supported App - Netflix
Supported App - Hotstar
Supported App - Amazon Prime Video
Operating System
Tizen
power features
Power Consumption
60 W, 0.5 W (Standby)